Ogrzewanie domu piecami akumulacyjnymi

 

Polska znajduje się w klimacie, który wymusza w domach zastosowanie odpowiedniego źródła ciepła. W wielu przypadkach jest to ogrzewanie miejsce z tzw. sieci, lub układ wykorzystujący piec gazowy. Jednak gdy nieruchomość jest położona na terenach, na których nie ma ciepłowni, nie doprowadzono też nitki z gazem, konieczne jest ogrzewanie elektryczne.

Jak ekonomiczne wykorzystać piec akumulacyjny?

sprawne piece akumulacyjneZamiast tradycyjnych grzejników elektrycznych warto w takiej sytuacji zastosować sprawne piece akumulacyjne. Dzięki możliwości gromadzenia energii, takie urządzenia mogą pobierać prąd w godzinach nocnych, kiedy jest on tańszy. Dzięki dziennej i nocnej taryfie elektrycznej ogrzewanie będzie po prostu dużo tańsze. Piece akumulacyjne dostępne są w dwóch wersjach- z rozładowaniem statycznym i dynamicznym. Te pierwsze do działania wykorzystują zasadę konwekcji, czyli unoszenia cieplejszego powietrza. Grzejniki z rozładowaniem dynamicznym posiadają wbudowany wentylator. Jedne i drugie mogą posiadać zaawansowane sterowanie elektroniczne, które znacząco podnosi komfort użytkowania. Dzięki niemu można zaprogramować czas włączenia, czyli akumulacji prądu w godzinach, kiedy jest on tańszy. Podobnie można zaprogramować czas rozładowania, czyli okres, w którym piec oddaje nagromadzone ciepło do otoczenia. Dzięki zasilaniu zwykłym prądem 230V urządzenia te nie wymagają specjalnej, dodatkowej instalacji zasilającej, jednak warto pamiętać, by wszelkich podłączeń dokonywał doświadczony elektryk z uprawnieniami.

Ogrzewanie elektryczne urządzeniami o wysokiej sprawności nie musi być droższe, niż korzystanie z gazu. Co ważne, niższe są nakłady inwestycyjne, nie ma bowiem konieczności rozprowadzania instalacji dla wody grzewczej. Korzystanie z dwóch taryf elektrycznych dodatkowo podnosi atrakcyjność tego rozwiązania.