Jak działa transformator?

Na rynku istnieje coraz większy wybór różnego rodzaju instalacji elektrycznych. Jaki typ wybrać dla siebie? Ile kosztują poszczególne urządzenia? Jak działają? Jakie rozwiązania konstruktorskie pozwalają bezpiecznie korzystać z instalacji elektrycznych?

Zrozumieć jak się zmienia prąd

transformatory separacyjneNa początku trzeba wiedzieć, czym jest transformator. Jest to urządzenie, które przenosi energię elektryczną z jego przewodu do następnego. Głównym założeniem jest zachowanie pierwotnej częstotliwości. Często dochodzi do zmiany napięcia, jednak istnieją transformatory separacyjne, w których nie ulega ono zmianie. Każdy transformator składa się z metalowego, stalowego rdzenia i cewek, które produkuje się z miedzi lub aluminium. Rdzeń pełni rolę obwodu magnetycznego i przewodzi strumień. Najczęściej konstruuje się go z bardzo cienkich blach, które pokryte są krzemem. Wpływa to na zmniejszenie strat. Cewki są od siebie oddzielone, przez co prąd przez nie nie przepływa. Podczas pracy takiego urządzenia można zaobserwować stratę mocy elektrycznej. Żeby do tego nie dochodziło, producenci stosują szkło metaliczne, które kilkakrotnie zmniejsza traconą energię. Wracając do transformatora separacyjnego, trzeba dodać, że sam jego projekt zawiera minimalne skoki napięcia, przez co opłaca się go stosować. Do tego jest znacznie bezpieczniejszy, bo posiada napięcie niezagrażające człowiekowi. Cena takich urządzeń zależy od ich konkretnego przeznaczenia. Może wynosić od kilkudziesięciu złotych do kilkuset. Ważne, że coraz to nowsze modele są bardzo kompaktowe, przez co łatwe w montażu.

Na rynku istnieje spory wybór transformatorów. Przed zakupem, warto skontaktować się ze specjalistą, który doradzi wybór konkretnego modelu. Na rynku istnieje sporo firm zajmujących się sprzedażą wysokiej jakości urządzeń, dzięki czemu możemy liczyć na fachową pomoc i obsługę.