Szersze perspektywy wykorzystania gazu

Światowe zasoby gazu są większe, od zasobów ropy naftowej. Jednak produkcja energii z użyciem gazu, jest obecnie 30 razy niższa niż z użyciem ropy. Gaz jest łatwy w użyciu, a szkodliwość jego spalin jest dużo mniejsza, niż innych nośników energetycznych.

Wykorzystanie gazu do produkcji energii elektrycznej

Agregaty gazowePrawdopodobnie w niedługim czasie, gaz naturalny będzie dominować na świecie w różnych źródłach stacjonarnych i mobilnych. Również zastosowanie gazu płynnego, ma coraz szersze perspektywy wykorzystania. Agregaty gazowe mają większą żywotność, gdyż olej smarujący nie ulega starzeniu i może być dłużej stosowany, niż w silnikach na płynne paliwo. Uwzględniając właściwości paliwa gazowego i jego zasoby, mamy do czynienia ze wzrostem i rozwojem gazowych zespołów prądotwórczych takich jak np. nowoczesne agregaty gazowe. Ich zaletą jest znacznie mniejszy poziom hałasu, niż zespołu np. dieslowskiego, oraz proekologiczny charakter działania. Specjalizacja obejmuje również zespoły prądotwórcze dużej mocy. Agregaty te umożliwiają niezawodną pracę i mogą być zasilane bezpośrednio z rurociągu. Jest to najbardziej racjonalne rozwiązanie, gdyż zasilanie w paliwo jest tu praktycznie nieograniczone. Zastosowanie energio-elektroniki w systemach wytwarzania napięcia, wprowadziło istotne zmiany w budowie agregatów. Generator może pracować z dowolną prędkością uzależniony wyłącznie od zapotrzebowania na moc. Podsumowując, w Polsce rozpoczął się proces wykorzystywania gazu do silników napędzających agregaty prądotwórcze. Powstają firmy specjalizujące się w instalacjach gazowych zespołów prądotwórczych od mocy od 20kVA do 1660 kVA.

Wysoka ich jakość pozwala na instalowanie ich w najbardziej wymagających instalacjach przemysłowych i informatycznych. Atrakcyjność gazu jako nośnika energii, przyspieszyła rozwój nowych źródeł energii ze sterowaniem energoelektronicznym, co umożliwia produkcję zarówno energii elektrycznej jak i cieplnej.