Samochody najbardziej popularne w Polsce

Często spotykamy się z opinią, że samochody francuskie nie są wystarczająco trwałe na nasze polskie drogi. Dotyczy to zarówno podzespołów jak i serca samochodu, jakim jest silnik. Postanowiłem sprawdzić realny poziom zadowolenia użytkowników modeli francuskich i to co z tego wynikło, przedstawiam w poniższym tekście.

Francuskie samochody podbijają serca Polaków

części do samochodów renaultAby przekonać się o rzeczywistej sytuacji wśród posiadaczy aut francuskich, postanowiłem wykorzystać wszystkich moich znajomych i członków rodziny, posiadających takie samochody. Okazało się, że 70% z tej grupy posiada auta francuskie, w tym 40 % samochody marki Renault, 20% marki Citroen i 10% marki Peugeot. Jako ciekawostkę należy dodać, że zarówno Peugeot i Citroen tworzą jeden koncern. Z całej grupy wybrałem tylko te osoby, które posiadały samochody tych marek, nie krócej niż jeden rok. Tutaj również byłem zaskoczony wynikiem, ponieważ takich osób było prawie 90% z całej próby. Pozostałe 10 % próby posiadało samochody francuskie przez średnio sześć miesięcy. Następny etap badań obejmował sprawdzenie częstotliwość napraw, oraz koszt części oryginalnych. Ponownie byłem zaskoczony uzyskaną informacją. We wszystkich prawie przypadkach naprawy obejmowały standardowe wymiany eksploatacyjne, przy czym części do samochodów renault, okazały się najtańsze i z największa bazą zamienników. Części do Peugeota i Citroena wykazały nie wiele większe koszty zakupu. Podsumowując, samochody francuskie, pomimo nie zawsze pozytywnych opinii, są najbardziej popularne wśród polskich kierowców. Nie dotyczy to tylko niskiej ceny zakupu, ale również małej awaryjności i dostępności tanich i dobrych części.

Dlaczego są inne opinie – nie wiem, ale być może powodem jest kontynuacja ciągnącej się opinii, opartej na stereotypach porównawczych z takimi markami jak Mercedes, Audi czy Volvo. Tylko dlaczego zapominamy jak wiele patentów i rozwiązań w tych samochodach, zostało zaciągniętych właśnie z aut francuskich.