Filamenty do drukarki 3d

Kiedyś efekt trójwymiarowy był tylko fikcją i wszystko co było tworzone było płaskie. Rozwój nauki i technologii spowodował, że sen stał się rzeczywistością i możemy drukować elementy trójwymiarowe z różnych materiałów. Mimo, że sprzęt do drukowania w przestrzeni jest nadal drogi, to staje się coraz bardziej popularny.

Jakie są rodzaje filamentów do drukarek 3D?

filament do drukarki 3dJak każda drukarka i ta potrzebuje specjalnych wkładów, dzięki którym będzie mogła drukować. Do zwykłej wkładamy tonery z tuszem, lub atramentem, a do modeli 3D musimy zakupić specjalny wkład wykonany z elastycznego tworzywa. Filament do drukarki 3D, to materiał z którego można drukować przestrzenne elementy. Klasyczny tusz jest dostępny w tonerach, a filament jest w postaci sznura nawiniętego na szpulę. Na jednej szpuli może się znajdować tylko jeden kolor i rodzaj filamentu. Dostępny jest praktycznie w każdym kolorze i posiada sporo rodzajów materiałów z jakich jest wykonany. Do najpopularniejszych należy nylon, PLA, czy ABS. Niektóre rodzaje imitują drewno, gips, czy ceramikę. Na zachodzie Europy nowatorscy szefowie kuchni wykorzystują drukarkę 3D do tworzenia artystycznych dań z czekolady, czy lukru. Lekarze filament przypominający gips, wykorzystują do drukowania protez czy brakujących elementów kości. Coraz szersze zastosowanie tego typu sprzętu powoduje, że ciągle poznajemy jego nowe możliwości, które zmieniają nasze podejście do nauki i technologii. Dzięki specjalnej głowicy wewnątrz drukarki, filament jest roztapiany do płynnej postaci. 

Wkłady do drukarki 3d możemy kupić w większości, dobrych sklepów komputerowych, albo także w niektórych sklepach papierniczych. Jednak ich największy wybór znajdziemy w internecie i tam też będą najtańsze. Jedna szpula filamentu wystarczy nam na wydrukowanie paru małych elementów.