Jak smakuje polskie wino?

Chociaż dla wielu z nas mówienie o winach z Polski może wydawać się wciąż abstrakcją, mogę was zapewnić, że polskie winnice mają się dobrze, a ich produkty często swoją jakością dorównują, niekiedy nawet przewyższają, najlepszym winom światowym. W poniższym tekście pozwolę sobie pomóc wam odrobinę w zlokalizowaniu miejsc na polskiej mapie, gdzie produkowane dziś są wina.

Umiejscowienie winnic na mapie Polski

wina z polskiNa polskiej mapie na pewno moglibyśmy bez większego problemu zarysować całe zagłębia, w których winnice występują licznie, a uprawy winogron ciągną się aż po horyzont. Wina z Polski stają się coraz bardziej rozpoznawalnym produktem, głównie ze względu na swoją jakość, często związaną z niepowtarzalnym smakiem. Dlaczego możemy mówić o winach cieszących się oryginalnym smakiem? Ponieważ powstają w naszym kraju kompozycje smakowe takie jak połączenie smaku dojrzałych czereśni i wiśni z nutą papryczki, co jeszcze bardziej wydobywa smak trunku. Wśród innych smaków znaleźć możemy również wina z nutą agrestu czy pokrzywy, o których w innych krajach nawet dotąd nie pomyślano. Jeśli chodzi o lokalizację najsłynniejszych winnic, warto na pewno w okolice Zielonej Góry, ale również na południe i południowy-wschód naszego kraju, gdzie winnice rozwijają się szczególnie, zapuszczając w tych lokalizacjach już trwałe korzenie. Na pewno godna uwagi smakoszy wina jest również Dolina Dolnej Wisły i winnice znajdujące się w jej okolicy.

W naszym kraju wino cieszy się wielowiekową tradycją, z której teraz korzystają hobbyści i eksperci zakładający kolejne winnice. Świetnie zachowują się tutaj najznamienitsze szczepy winogron, umożliwiając specjalistom tworzenie oryginalnych kompozycji smakowych, zachwycających podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy.