Objawy negatywne takie jak anhedonia

Istnieje wiele objawów, które są charakterystyczne dla zaburzeń psychicznych. Jednym z nich jest na pewno anhedonia. Objaw ten łatwo rozpoznać, bo charakteryzuje się brakiem lub całkowitą utratą zdolności do odczuwania przyjemności.

Anhedonia czyli brak lub utrata odczuwania przyjemności

psycholog krakówOsoba z zaburzeniem psychicznym nie jest w stanie odczuwać radości. Chodzi tutaj zarówno o przyjemność psychiczną, fizyczną, cielesną. Taka osoba wydaje się być pogrążona w bardzo pesymistycznym świecie. Nawet jeśli znajduje się w sytuacji, która powinna być dla niej źródłem przyjemności, ta osoba w ogóle tego nie okazuje – po prostu nie potrafi się z niczego cieszyć. Niektórzy bagatelizują ten objaw, a jest on charakterystyczny dla różnych zaburzeń psychicznych. Najczęściej anhedonia pojawia się w zaburzeniach depresyjnych. Dobry psycholog kraków zna metody terapeutyczne, która pomogą w pozbyciu się tego objawu, a chory znowu zacznie się cieszyć nawet z niewielkich rzeczy, małych przyjemności. Anhedonia dotyczy nie tylko ogólnej radości życia. Może ona być związana z konkretnymi sytuacjami: przykładem może być osoba, która nie odczuwa przyjemności ze spotykania się z bliskimi, znajomymi lub też rzeczy, które dotychczas sprawiały jej przyjemność, stają się mało ważne. Anhedonia jest bardzo przydatna w diagnozowaniu depresji. Osoba chora często mówi wtedy, że nic jej nie cieszy, a wszystko co robiła do tej pory, straciło jakikolwiek sens.

Anhedonia jest także objawem negatywnym pojawiającym się w chorobach psychicznych takich jak np. schizofrenia. Warto jak najszybciej zauważać i reagować na takie objawy związane z psychiką człowieka. Im szybciej podejmie się terapię, tym krócej będzie ona trwać. Lepiej zapobiegać niż leczyć trudniejsze i przewlekłe zaburzenia psychiczne tj. ciężka depresja czy inne.